Już w najbliższą sobotę 14 czerwca gmina Głuszyca gościć będzie kolarskich maratończyków z kraju i z zagranicy jako miejsce jednej z największych imprez kolarskich w Polsce. Tym razem biuro zawodów mieścić się będzie w nowo zbudowanej „Chacie Łomnickiej” pod Wyciągiem, a miejscem startowym jest Łomnica.
Powerade MTB Maraton, bo taką oficjalną nazwę nosi ten międzynarodowy wyścig kolarski, to jeden z najważniejszych wyścigów kolarskich długodystansowych w kraju. Organizatorem wyścigu jest specjalistyczna firma G&G Promotion. Adresowany jest do miłośników kolarstwa, zawodowców i amatorów, tych wszystkich którzy chcą sprawdzić swe możliwości w konfrontacji z wymagającą trasą i silnymi rywalami. MTB Maraton wyznacza trendy w polskich maratonach, proponując uczestnikom klasyczne górskie trasy wyścigów, rozgrywanych według europejskich standardów.
Marathon MTB organizowany jest w Polsce od 2003 roku. Głuszyca jest miejscem etapowym już po raz czwarty. W tym roku takich miejsc jest dziewięć: Murowana Goślica, Karpacz, Bardo, Głuszyca, Szczawnica, Międzygórze, Istebna, Kraków, Krynica Zdrój. Wyścig rozgrywany jest w różnych terminach od kwietnia – do września. W Głuszycy odbędzie się na trzech dystansach, wiodących najciekawszymi trasami Gór Suchych i Sowich: Giga –
Głuszyca dała się poznać jako dobry organizator wyścigu, a jej trasy, typowo górskie, uchodzą za najatrakcyjniejsze i najtrudniejsze. Ich wyznaczenie i przygotowanie wymagało dużo pracy i pieniędzy. Corocznie trasy muszą być sprawdzone, oznakowane i oczyszczone. Dokonują tego młodzi wolontariusze pod przewodem radnego, Romana Głoda i wiceburmistrza Tomasza Gromali.
Tegoroczny Maraton MTB poczynił dalszy krok ku nowoczesności, jest nim elektroniczny pomiar czasu. Odbywać się będzie za pośrednictwem elektronicznego identyfikatora (chipa), umieszczonego w numerze startowym.
Dla startujących w wyścigu przewidziano wiele nagród. Jedną z nich jest rower Spezcialized S- Works Epic, który zostanie rozlosowany wśród zawodników biorących udział w co najmniej czterech wyścigach. Do klasyfikacji generalnej zaliczanych będzie pięć najlepszych czasów uzyskanych w zawodach serii MTB Maraton. Dodatkowo dwie eliminacje zaliczane będą do cykli międzynarodowych. Maraton w Głuszycy jest częścią prestiżowego Maraton Man Europe oraz popularnej czeskiej serii Kolo pro Zivot. Z kolei do Krakowa zawitają uczestnicy Inter Mountain Series.
W roku 2007 w zawodach MTB Maraton wzięło udział blisko 3000 zawodników. W tym gronie znaleźli się czołowi kolarze górscy z kilku najlepszych grup kolarstwa górskiego w Europie. Każdy z maratonów gromadzi na starcie miłośników kolarstwa, ryzyka i przygody, którzy w rywalizacji sportowej realizują swoją życiową pasję.
Mieszkańców Głuszycy zachęcam do pieszych lub rowerowych spacerów do Łomnicy, nie samochodem, bo trudno będzie znaleźć miejsce do parkowania. Będzie tutaj rojno i gwarno zarówno w „Łomnickiej chacie” jak i na „Łowisku Pstrąga”. Będą smaczne posiłki, muzyka i inne atrakcje. Kolarzy zmagających się z trudną trasą możemy oglądać w wielu innych miejscach, nie tylko w Łomnicy. Będą przejeżdżać przez miasto nad stawy, a potem wracać przez Sierpnicę, Kolce. Inna trasa przebiega przez Głuszycę Górną. Warto przyjrzeć się mapkom z trasami wyścigu i poszukać miejsca najodpowiedniejszego. Start na głównym dystansie „Giga” przewidziany jest o godz. 9.00, pozostałe dwa dystanse, „Mega” i „Makro” o godz. 10.00. .Po południu nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród oraz jeśli pozwoli na to pogoda - Wielki Festyn przy „Łomnickiej Chacie”.
Stanisław Michalik, "Głos Głuszycy"
Już 14 sierpnia 2009 odbędzie się XVII Kryterium o Złotą Spinkę Prezydenta Wałbrzycha. Rywalizacja kolarzy zaplanowana jest dla trzech kategorii wiekowych. Organizacja obecnego wyścigu wiąże się z większym nakładem pracy i finansów, ponieważ przebiegać będzie jak przed laty przez centrum Wałbrzycha, początek swój biorąc na Placu Magistrackim.
czytaj więcejJuż po raz dziesiąty w Świebodzicach odbędzie się wyścig kolarski Memoriał Pawła Sosika.
Kolarze wystartują 16 sierpnia, o godz. 10.00, tradycyjnie z Osiedla Piastowskiego. Trasa wyścigu wiedzie drogami na pętli zamkniętej: Świebodzice - Jaskulin - Siodłkowice - Modlęcin-Olszany - Świebodzice. Wyścig zostanie rozegrany w czterech kategoriach wiekowych: junior młodszy, juniorki młodsze, juniorki, kobiety open.
- Start w wyścigu zapowiedziały czołowe polskie zespoły i zawodnicy, min. Maja Włoszczowska, ubiegłoroczna triumfatorka, wicemistrzyni olimpijska i aktualna Mistrzyni Europy) - wylicza Władysław Góra z Ludowego Kolarskiego Klubu Sportowego "Górnik", organizatora wyścigu. - Swój udział zapowiedziała też Aleksandra Dawidowicz, aktualna młodzieżowa Mistrzyni Europy i Anna Szafraniec, 4. zawodniczka Mistrzostw Europy. Awizowany jest również udział zawodników z Niemiec, Litwy i Białorusi.
Glacensis MTB Challenge to największy i najdłuższy wyścig etapowy w środkowo-wschodniej części Europy. Zaczynaliśmy w 2005 roku od dość małej, kameralnej, czteroetapowej imprezy. Po każdej kolejnej edycji dopracowywaliśmy szczegóły od strony techniczno-organizacyjnej zwracając także dużą uwagę na aspekty uatrakcyjniające trasy poszczególnych etapów. Do ubiegłego roku w każdym sezonie dodawaliśmy naszym zawodom kolejny odcinek, tak by ostatecznie impreza liczyła 7 etapów. Glacensis MTB Challenge zawsze (za wyjątkiem 2007 roku) rozpoczyna prolog, jazda na czas pod górę, która umożliwia nam ustawienie zawodników w sektorach przez pierwszym etapem. Tegoroczne zawody tradycyjnie już będą odbywać się na rundzie liczącej prawie 500 km oraz niespełna 16 000 m przewyższenia. Pomysł związany z bliską lokalizacją startu i mety zawodów sprawdza się znakomicie. Ograniczamy do minimum logistykę przed i po imprezie. Pomysł ten cenią sobie praktycznie wszyscy zawodnicy przyjeżdżający na imprezę własnymi samochodami.
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w amatorsko-turystycznej wersji Glacensis MTB Challenge 2009.
Obiecująco zainaugurowała tegoroczny cykl kolarskich maratonów o Puchar Polski, trójka wałbrzyskich mastersów.
Rozpoczęli od wyścigu w Trzebnicy. Na dystansie 125 km Erwin Sidłak był drugi w kategorii M IV (41-50 lat), a Henryk Fortoński ósmy (M V, 51-60 lat). Na trasie dwukrotnie dłuższej, w kat. M V Wacław Byczkowski zajął trzecie miejsce.
W Choszcznie (300 km) Fortoński był czwarty, a Byczkowski trzeci, ustanawiając rekord życiowy w ilości jednorazowo przejechanych kilometrów. Potem wszyscy wystartowali w IX Ultramaratonie Rowerowym im. Olka Czapnika w Świnoujściu, któremu towarzyszył wiatr, deszcz i przenikliwe zimno. Siodłak na dystansie 150 km zajął trzecią lokatę, Fortoński był drugi na 266 km, a Byczkowski przejechał 400 km, znowu bijąc „życiówkę” i, co najważniejsze, stanął w swojej kategorii na najwyższym stopniu podium. I wreszcie w Lesznie Fortoński był czwarty na 240 km, a Byczkowski drugi na 160 km. Po dotychczasowych wyścigach Byczkowski zajmuje trzecie miejsce, a Fortoński czwarte w M V. Siodłak, który odczuwa jeszcze skutki ubiegłorocznej operacji i długiej rozłąki ze ściganiem, traktuje sezon kolarski ulgowo i czeka go jeszcze tylko start w Kłodzku.
Po raz kolejny ulicami Świebodzic przejechał Mały Wyścig Pokoju - Kryterium Uliczne o Puchar Burmistrza Miasta Świebodzice. Mimo niesprzyjającej pogody w sobotę, 30 maja, na trasie pojawiło się blisko 90 uczestników.
Młodzi kolarze startowali w kilku kategoriach wiekowych. Trasa wyścigu wiosła ulicami miasta, a start i meta znajdowały się w Rynku.
Na najlepszych czekały oczywiście cenne nagrody, które wręczali m. in. zastępcy burmistrza miasta: Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska a także Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Horodecka.
Okazuje się, że wśród młodych kolarzy nie brak jest takich, którzy kontynuują tradycje rodzinne. W kategorii Junior młodszy wygrał Tomasz Mickiewicz, który jest synem byłego, znanego polskiego kolarza.